Hogyan tanítsd meg a gyerekednek a saját érzelmei szabályozását?

Avagy először is a sajátodat kell megtanulnod kezelni.

Milyen érzelmeket ismerünk?

Öröm, szomorúság, félelem, düh, undor, szeretet, irigység, stb.

Mik az érzelmek és mire valók?

Az érzelmek az agyban és a testben is megmutatkoznak. Félelemnél felgyorsul a szívverésünk, vagy megfeszülnek az izmaink. Örömünkben pillangók repülnek a hasunkban, csillog a szemünk, és mosolyra áll a szánk.

Az érzelmeink meghatározzák, hogyan reagálunk a külvilág ingereire. A félelem segít elkerülni a veszélyt, az öröm a pozitív kapcsolatok kialakítását és fenntartását segíti elő.

Az érzelmek segítenek a belső világunkat a külső világgal összekapcsolni.

Milyen hosszan tartanak?

Lehetnek rövidebbek, mint a hirtelen harag, vagy hosszabbak, mint egy ideje tartó szorongás.

Mi vált ki érzelmet belőlünk?

Külső ingerek, emlékek, gondolatok válthatnak ki különböző érzelmeket belőlünk.

Hogyan ismerjük fel ezeket az érzelmeket?

Amikor odafigyelünk arra mit mondunk, és mit teszünk, akkor tudatosabbak vagyunk saját viselkedésünkre. Így fel tudjuk ismerni, amikor dühösek vagyunk, mérgesek, vagy boldogok.

Tudatosítsuk az érzelmet.

Amikor érzem, hogy feldühített a szomszéd, a gyermekem, a férjem, fel kell ismernem a testem reakcióját, hogy most feszül a hasam, erősen dobog a szívem. Dühös vagyok. Amikor ez megvan, megpróbáljuk megállítani, és az ösztönös reakciót megváltoztatni. Tehát ez tanulható. Nem kell beletörődnünk, hogy ez nekem nem megy, nem tudok változni. A lényeg, hogy amikor például dühösek vagyunk, megbántva érezhetjük magunkat. Szeretnénk ezt a fájdalmat leadni, de sokszor átadjuk inkább. Amivel még több dühöt generálunk. A cél az, hogy a düh belülről kikerüljön, és elfújja a szél.

Sok következetes munkával, és tudatos odafigyeléssel, az ösztönöket magunk mögött tudjuk hagyni. Ezekben tud nagy segítségünkre lenni több technika, ilyen például amikor mély lélegzeteket veszünk, ami kizökkent az érzések viharából. Vagy a relaxáció. De pszichológus, vagy más alternatív terapeuta is tud segíteni.

Mit tudunk tenni, amikor gyermekünkön látjuk az érzelmek eluralkodását?

Ránézünk magunkra, hogy tudjuk e nyugodtan kezelni a helyzetet. Amikor ez megvan, elismerjük az ő érzelmeit, kapcsolódunk hozzá, és felajáljuk neki a segítségünket. Csinálhatunk közösen egy nyugi sarkot, ahova el tud menni megnyugodni, de sok más módszer is működhet. Lényeg az, hogy a mi gyermekünk igényeinek megfelelőt válasszunk. Lényeg, hogy segítsünk neki megtalálni a legtesthezállóbb megnyugvási formát, amit alkalmazni tud hosszútávon az életében. Szerencsére van már több gyermek dühvel foglalkozó mesekönyv, amiben rengeteg nyugtató tippet meríthetünk gyermekünk számára, és magunk számára is. Például egy ilyen tipp: Amikor dühösek vagyunk, olyan mintha összegyűltek volna a felhők fölöttünk, tartja a mondás is. Ekkor vegyünk pár mély lélegzetet, és kifújáskor fújjuk olyan messze ezeket a felhőket, amennyire csak tudjuk. Ha jól csináltuk, megjelenik a szivárvány is hamarosan. :)

 

Az érzelmek megértése és megfelelő szabályozása nemcsak életminőségünket javítja, hanem segíti a társas kapcsolatainkat és lelki és fizikai egészségünket. És ha ezt megtanuljuk példát mutatva gyermekünket Pláne a gyermekünkét. :)