Rádiós Mikulás Reklám és a kártékony hatásai

Mi a baj a legújabb Mikulásos rádió reklámmal, ahol jó és rossz gyerekekről szóló listája van a Mikukásnak?

Elképzeltük már magunkat, szülőként, hogy a munkahelyünkön, vagy a családunkban valaki jónak vagy rossznak ítél minket? Hogyan éreznénk magunkat tőle? Mitől függ, hogy valaki jónak vagy rossznak ítéltetik? A saját értékrendünktől. Ami mindenkinek különböző. Akkor létezhet olyan valójában, hogy jó vagy rossz? Valójában a viselkedésünkre mondhatják azt, hogy jó vagy rossz. Nem magunkra, a személyünkre, hanem arra amit tettünk. Annak pedig számos oka lehet a háttérben.

És miért fontos ez?

Mert beskatulyáz a környezetem, a családom, majd én magamat is a 'jó', vagy a 'rossz' kategóriába. Mint ahogy az iskolában a 3-as tanuló, vagy a kitűnő tanuló skatulyák. Tuti ismerősek ezek sokunk számára. És ennek megfelelően a viselkedésem is ebbe az irányba fog változni. Mert valójában ezek viselkedési minták. A 'jó' viselkedés és a 'rossz' is.

Mitől függ, hogyan viselkedik a gyermekünk?

Amikor ‘rosszul’ viselkedik a gyermek, akkor annak több oka lehet a háttérben. Nem kapja meg a valódi figyelmet, amit szeretne. Úgy érzi, hogy igazságtalanul bántak vele, vagy fáradt, túlpörgött, és nem tudja ezt kifejezni másképpen, csak az ő nyelvezetén, azaz rosszalkodik.

Mit tudunk ilyenkor tenni?

A teendőnk itt, hogy ezt a viselkedési mintát felülírjuk. Hogyan? Megtanítjuk neki, példamutatással IS, hogy hogyan lehet ezt másképp csinálni. És hogy elsőre sikerülni fog? Lehet, hogy igen, lehet hogy nem. Ha nem, akkor mi a teendő? Hát tovább gyakorolni, addig amíg sikerülni fog. Mert mi a siker titka, ha változtatni szeretnénk valamin? Addig gyakorolj, amíg nem sikerül. Türelemmel magunk felé, és türelemmel gyermekünk felé.

Például:

Ha valamit szeretne a gyerek, és nem kapja meg azonnal. Erre odajön, belénk rúg, hogy vegyük már észre, hogy ott van és ő akar valamit, márpedig MOST. Mit tudunk ilyenkor tenni?

  1. Úgy látom feldúlt vagy. Tudom, hogy nem akartál bántani. Megnyugszunk egy picit?
  2. Nézzük meg, máskor hogyan tudod magadra felhívni a figyelmemet. Eszedbe jut valami? Pl.: vállsimogatás, vagy szépen szólsz hozzám, hogy anyuciiii, és stb.
  3. Legközelebb légyszíves inkább simogatást, vagy az anyuciiit válaszd, mert fáj, hogy ha belém rúgsz.

Mit szeretnél? Figyelek rád.

Írd meg kommentben, hogyan sikerült alkalmazni. Vagy azt is, hol akadtál meg. Segítek.

Hálával,

D.Schleer Zsuzsanna